We feel devotion
DataCenter
GAME REPORT
Πλεονέκτημα οι Celtics
Η ομάδα του Ime Udoka κέρδισε με 116-100 τους Warriors και έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών.
Επιμέλεια: Γιώργος Σπάνιας | Mailman@basketstories.net
Δημοσιεύτηκε: 09/06/2022 11:28
Ξεκινώντας δυναμικά και οδηγώντας σχεδόν για όλη τη διάρκεια του ματς, οι Celtics έκαναν το 2-1 και απέκτησαν πλεονέκτημα για την κατάκτηση του τίτλου.

Το φιλμ του αγώνα

Εντυπωσιακή εκκίνηση για τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν με 20-9 και 30-17 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά 33-22.

Οι Celtics συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά στους 18 (54-36) σχεδόν στα μέσα της δεύτερης περιόδου.

Οι Warriors με ένα ξέσπασμα μειώσαν προσωρινά στους 7 (56-49) όμως η Boston δεν τους άφησε να πλησιάσουν περισσότερο και πήγε στα αποδυτήρια στο +12 (68-56).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν τη δική τους αντεπίθεση, έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, ενώ πέρασαν για πρώτη φορά στο σκορ με τρίποντο του Curry (83-82).

Οι Celtics δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και αφού ανέκτησαν το προβάδισμα αρχικά κατάφεραν να ολοκληρώσουν την τρίτη περίοδο με πλεονέκτημα 4 πόντων (93-89).

Οι γηπεδούχοι ήταν οι απόλυτοι κυριάρχοι στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα επαναφέροντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (107-96) με 5:53 να απομένουν για τη λήξη και έφτασαν σε μια άνετη νίκη στο τέλος με το τελικό 116-100.

Σημαντικά από τον αγώνα

*Οι Celtics κράτησαν τους Warriors στους 11 πόντους στην τελευταία περίοδο και πήραν την πολύτιμη νίκη που τους ξαναβάζει στη θέση του οδηγού στην υπόθεση τίτλος. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/15 σουτ με 1/9 τρίποντα, 8 λάθη και offensive rating το τραγικό 52.4 στα τελευταία 12 λεπτά του αγώνα.

*Οι παίκτες του Udoka ήταν πιο επιθετικοί και σκληροί στην άμυνα στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, εγκατέλειψαν την χαλαρή drop big άμυνα της τρίτης περιόδου και με εξαιρετικές βοήθειες δεν έδωσαν χώρους στους Curry και Thompson να εκτελέσουν.

*Οι Celtics κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (47-31), είχαν διπλάσιους πόντους εντός ρακέτας (52-26) και κράτησαν χαμηλά τα live-ball λάθη τους.

*Ο Jaylen Brown κουβάλησε την ομάδα του επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο σημειώνοντας 22 από τους 27 του πόντους, ο Tatum πήρε την σκυτάλη στην επανάληψη, ενώ σημαντική συνεισφορά και στα δύο σημεία του παρκέ είχε ο Marcus Smart που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με γεμάτη στατιστική.

*Παίκτης κλειδί για τους νικητές ο ακούραστος Robert Williams που έπαιξε άψογα το ρόλο του προστάτη της ρακέτας, κάλυψε τα κενά στο hi screen των φιλοξενούμενων κρύβοντας το οπτικό πεδίο των σουτέρ και κέρδισε τις περισσότερες μάχες κοντά στο καλάθι. Ο "Timelord" είχε σε 26 λεπτά 8π. - 10ρ. - 3κλ. - 4κοψ. και +21 στο +/- που ήταν και το καλύτερο από κάθε άλλο στη σημερινή αναμέτρηση.

*Οι Warriors έδειξαν να αιφνιδιάζονται στο ξεκίνημα αλλά με τη γνωστή καλή τους τρίτη περίοδο έφεραν τους Celtics σε δύσκολη θέση. Στα τελευταίο 12λεπτο έμειναν από λύσεις και δυνάμεις κι έτσι έχασαν εύκολα ένα παιχνίδι που το είχαν φέρει στα μέτρα τους νωρίτερα.

*To Golden State είναι στο +43 συνολικα στις τρίτες περιόδους των τελικών αλλά στο -40 στις τέταρτες περιόδους.

*Ο Steph Curry ήταν εκπληκτικός και γύρισε σχεδόν μόνος του το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο αλλά βοήθεια είχε μόνο από τον Klay Thompson που επιθετικά έκανε το καλύτερο του παιχνίδι, ενώ προσπάθησε ο Wiggins που σημείωσε 18π. και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

*Πολύ κακός ο Draymond Green που ήταν ανύπαρκτος επιθετικά και δεν κατάφερε να διακριθεί αμυντικά με εξαίρεση την επανάληψη που περιόρισε την επιθετική δραστηριότητα του Jaylen Brown.

*Οι Warriors θα πρέπει να ανεβάσουν την απόδοση τους αλλά και την αποτελεσματικότητα τους στην τέταρτη περίοδο αν δεν θέλουν να βρεθούν με 1-3 πίσω στο σκορ μεθαύριο κόντρα στους Celtics που έχουν το ψυχολογικό πλεονέκτημα μετά την σημερινή τους νίκη.