Το 2-0 οι Suns!
Με μια σπουδαία εμφάνιση, το Phoenix έκανε το δεύτερο βήμα για το φετινό τίτλο απέναντι στο Milwaukee που τα περίμενε όλα από τον Γιάννη.
Επιμέλεια: Γιώργος Σπάνιας | Mailman@basketstories.net
Δημοσιεύτηκε: 09/07/2021 12:24
Η ομάδα του Monty Williams επικράτησε με 118-108 και έκανε το 2 στα 2 κόντρα στους Bucks παρά την μυθική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο που είχε 42 πόντους.

Το φιλμ του αγώνα

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου που βρήκε τους Bucks μπροστά 29-26.

Οι γηπεδούχοι με ένα 15-4 στα τελευταία πέντε λεπτά του ημιχρόνου μετέτρεψαν το 41-41 σε 56-45 και πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφιο προβάδισμα (+11).

Στην επανάληψη και παρά την συγκινητική προσπάθεια του Αντετοκούνμπο, οι Suns δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +10 (88-78).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η ομάδα του Budenholzer πλησίασε στους 5 (93-88) αλλά δέχτηκε γρήγορα ένα 0-8 και έμεινε πίσω 101-88.

Με 5:15 για τη λήξη, το Milwaukee μείωσε σε 103-97 όμως πάλι οι γηπεδούχοι με ένα 7-2 έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 10 (110-99) και έφτασαν χωρίς να απειληθούν σοβαρά στη νίκη με το τελικό 118-108.

Σημαντικά από τον αγώνα

*Οι Suns έκαναν το δεύτερο βήμα προς την κατάκτηση του πρώτου τίτλου της ιστορίας τους κερδίζοντας μια ομάδα που τα περίμενε όλα από τον Γιάννη.

*Holiday και Middleton απογοήτευσαν επιθετικά καθώς είχαν συνολικά μόλις 28 πόντους με 12/37 32% εντός πεδιάς και έτσι πήγε στράφι η εκπληκτική εμφάνιση του Αντετοκούνμπο που ήταν ασταμάτητος.

*Οι γηπεδούχοι είχαν σε σπουδαία μέρα και πάλι τους Booker 31π. με 7/12τρ. και Chris Paul 23π. με 8ασ. αλλά το κλειδί της νίκης ήταν ο Mikal Bridges που πέτυχε 27π. μάζεψε 7 ριμπάουντ και έπαιξε φοβερή άμυνα πάνω στον Middleton. Άξια αναφοράς η απόδοση του Jae Crowder που είχε 11π. και 10ρ., ενώ στα δυο παιχνίδια της σειράς έχει +29 στο +/- που είναι το υψηλότερο από κάθε άλλο παίκτη.

*To Phoenix είχε 20/40 50% από τα 7.25μ., ενώ επέτρεψε στους Bucks με εξαίρεση τον Γιάννη να σουτάρουν μόλις με 27/71 38% εντός πεδιάς.

*Το Milwaukee είχε καλύτερες αντιδράσεις αμυντικά στο hi screen and roll των Suns όμως δεν βρήκε σχεδόν σε κανένα σημείο του αγώνα ρυθμό στην επίθεση, ενώ σούταρε με το πολύ κακό 9/31 29% από το τρίποντο.

*Ο Budenholzer περιόρισε το rotation στους έξι παίκτες ουσιαστικά αφήνοντας τον Portis στον πάγκο και χρησιμοποίησε χαμηλό σχήμα με τον Γιάννη στο 5 όμως πλήρωσε ακριβά τα χρονικά διαστήματα που χρειάστηκε ανάσες ο "Greek freak".

Είναι χαρακτηριστικό πως ο Αντετοκούνμπο ήταν ο μοναδικός παίκτης των Bucks που τελείωσε με θετικό πρόσημο το +/- (+3).

*H μπασκετική διάνοια που λέγεται CP3 και ο χαρισματικός σκόρερ Devin Booker οδηγούν με ασφάλεια την ομάδα τους προς τον τίτλο έχοντας κερδίσει κατά κράτος την μάχη της περιφέρειας κόντρα στους απογοητευτικούς Holiday και Middleton.

*O Torrey Craig χτύπησε σοβαρά σε μια σύγκρουση με τον Γιάννη και αποχώρησε υποβασταζόμενος. Σημαντική απώλεια για τους Suns που έχασαν οριστικά και τον Saric στο πρώτο παιχνίδι με ρήξη πρόσθιου χιαστού.

*Η σειρά μεταφέρεται στο Milwaukee τώρα και οι Bucks θα πρέπει να γίνουν η πέμπτη ομάδα στην ιστορία του ΝΒΑ που ανατρέπει το 0-2 για να φτάσει στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η παράδοση λέει πως σε 32 τελικούς μόλις τέσσερις φορές κέρδισε τίτλο αυτός που βρέθηκε πίσω με 0-2.