GAME PREVIEWS
Euroleague Round 10 Preview
Τα στατιστικά των ομάδων ενόψει των αναμετρήσεών τους για τη 10η αγωνιστική της Euroleague!
Επιμέλεια: BasketStories
Δημοσιεύτηκε: 02/11/2026 17:02
Ρεάλ - Παναθηναϊκός
| Real Madrid (6-3) | 04/11/2026, 21:45 | Panathinaikos (7-2) |
|---|
 | VS |  |
| Performance | |
| 110.8 | Team Ranking | 99.3 |
| 92.7 | Opponent Ranking | 74.9 |
| 18.1 | Ranking +/- | 24.4 |
| Scoring | |
| 96.2 | Team Points | 84.6 |
| 88 | Opponent Points | 75 |
| 8.2 | Points +/- | 9.6 |
| Shooting | |
| 84.4 | Team 1pt % | 73.4 |
| 55 | Team 2pt % | 57.6 |
| 52 | Opponent 2pt % | 54.6 |
| 20.8 | Team 2pts made | 20.7 |
| 21.6 | Opponent 2pts made | 19.7 |
| 39.9 | Team 3pt % | 34 |
| 35 | Opponent 3pt % | 28.4 |
|
| 12.2 | Team 3pts made | 9 |
| 9.1 | Opponent 3pts made | 7.9 |
1.23 | 2pt/3pt attempts | 1.36 | | Possesions | |
| 38.8 | Team Rebounds | 36.7 |
| 35.3 | Opponent Rebounds | 33.3 |
| 3.5 | Rebounds +/- | 3.4 |
| 74.29 | Possesions | 70.57 |
| Offense | |
| 20.4 | Team Assists | 18.8 |
| 12.1 | Team Turnovers | 13.6 |
| 1.688 | Team As/To | 1.385 |
| 1.482 | Opponent As/To | 1.402 |
| 21.25 | Assists/Points % | 22.21 |
| 20.96 | Opponent As/Pts % | 26.37 |
| Defense | |
| 5.4 | Team Steals | 7.1 |
| 6.2 | Opponent Steals | 6.4 |
| 3.1 | Team Blocks | 3.6 |
| 2.4 | Opponent Blocks | 1.9 |
| 21.3 | Team Fouls | 19.3 |
| 21.4 | Fouls Against | 22 |
| Best 5 | |
| 59.18 | Best 5 Ranking % | 57.83 |
| Key Players % | |
| Maledon 16.97 | Points | Francisco 15.64 |
| Tavares 19.2 | Rebounds | Lessort 20.3 |
| Maledon 25.54 | Assists | Francisco 25.44 |
| Maledon 18.46 | Index Rating | Lessort 19.91 |
Εφές - Παρί
| Efes Anadolu (4-5) | 05/11/2026, 19:15 | Paris Basketball (3-6) |
|---|
 | VS |  |
| Performance | |
| 93.3 | Team Ranking | 93.3 |
| 93.9 | Opponent Ranking | 109.8 |
| -0.6 | Ranking +/- | -16.5 |
| Scoring | |
| 83.6 | Team Points | 88.3 |
| 86.2 | Opponent Points | 92.9 |
| -2.6 | Points +/- | -4.6 |
| Shooting | |
| 81.8 | Team 1pt % | 69.4 |
| 55.3 | Team 2pt % | 58.5 |
| 55.6 | Opponent 2pt % | 56.4 |
| 21.4 | Team 2pts made | 21.3 |
| 21 | Opponent 2pts made | 23.1 |
| 32.1 | Team 3pt % | 34.5 |
| 36.7 | Opponent 3pt % | 37.3 |
|
| 7.9 | Team 3pts made | 11.8 |
| 10.4 | Opponent 3pts made | 10 |
1.58 | 2pt/3pt attempts | 1.07 | | Possesions | |
| 34.4 | Team Rebounds | 36.2 |
| 36.6 | Opponent Rebounds | 38.7 |
| -2.2 | Rebounds +/- | -2.5 |
| 73.74 | Possesions | 74.13 |
| Offense | |
| 19 | Team Assists | 20.3 |
| 14 | Team Turnovers | 13.8 |
| 1.357 | Team As/To | 1.476 |
| 1.349 | Opponent As/To | 1.516 |
| 22.74 | Assists/Points % | 23.02 |
| 21.91 | Opponent As/Pts % | 22.49 |
| Defense | |
| 6.8 | Team Steals | 8.2 |
| 6.7 | Opponent Steals | 7.9 |
| 2.7 | Team Blocks | 3 |
| 2.8 | Opponent Blocks | 3.8 |
| 20.1 | Team Fouls | 22.9 |
| 21.6 | Fouls Against | 19.7 |
| Best 5 | |
| 60.71 | Best 5 Ranking % | 51.19 |
| Key Players % | |
| Saric 13.83 | Points | Hifi 15.97 |
| Saric 19.03 | Rebounds | Dokossi 15.03 |
| Strazel 21.05 | Assists | Etienne 12.02 |
| Saric 15.95 | Index Rating | Hifi 12.5 |
Φενερμπαχτσέ - Μπασκόνια
| Fenerbahce (6-3) | 05/11/2026, 20:00 | Baskonia Vitoria (1-8) |
|---|
 | VS |  |
| Performance | |
| 89.7 | Team Ranking | 86.6 |
| 79.1 | Opponent Ranking | 110.1 |
| 10.6 | Ranking +/- | -23.5 |
| Scoring | |
| 79.9 | Team Points | 83.1 |
| 76.6 | Opponent Points | 94.1 |
| 3.3 | Points +/- | -11 |
| Shooting | |
| 74.7 | Team 1pt % | 78.9 |
| 56.7 | Team 2pt % | 54.7 |
| 51.3 | Opponent 2pt % | 58.3 |
| 20.2 | Team 2pts made | 20.9 |
| 19.6 | Opponent 2pts made | 24.2 |
| 30.5 | Team 3pt % | 29.7 |
| 29.4 | Opponent 3pt % | 38.7 |
|
| 8.4 | Team 3pts made | 8.1 |
| 7.2 | Opponent 3pts made | 9.3 |
1.29 | 2pt/3pt attempts | 1.4 | | Possesions | |
| 37 | Team Rebounds | 34.6 |
| 36.6 | Opponent Rebounds | 36.4 |
| 0.4 | Rebounds +/- | -1.8 |
| 69.21 | Possesions | 74.39 |
| Offense | |
| 17.8 | Team Assists | 20 |
| 12.7 | Team Turnovers | 15.3 |
| 1.404 | Team As/To | 1.304 |
| 1.204 | Opponent As/To | 1.585 |
| 22.25 | Assists/Points % | 24.06 |
| 19.74 | Opponent As/Pts % | 22.08 |
| Defense | |
| 6.9 | Team Steals | 6.8 |
| 5.3 | Opponent Steals | 6.8 |
| 3.6 | Team Blocks | 2.2 |
| 1.9 | Opponent Blocks | 2.7 |
| 21.7 | Team Fouls | 22.3 |
| 20.2 | Fouls Against | 21.3 |
| Best 5 | |
| 60.97 | Best 5 Ranking % | 49.81 |
| Key Players % | |
| Shields 14.88 | Points | Lawson 15.51 |
| Shields 14.11 | Rebounds | Faried 17.04 |
| Baldwin IV 27.5 | Assists | Baugh 23.33 |
| Shields 16.36 | Index Rating | Faried 14.89 |
Χάποελ Τελ Αβίβ - Μπαρτσελόνα
| Hapoel Tel Aviv (6-3) | 05/11/2026, 20:45 | Barcelona (6-3) |
|---|
 | VS |  |
| Performance | |
| 106.3 | Team Ranking | 95.3 |
| 91.8 | Opponent Ranking | 98.6 |
| 14.5 | Ranking +/- | -3.3 |
| Scoring | |
| 92.3 | Team Points | 90.8 |
| 87.3 | Opponent Points | 88.6 |
| 5 | Points +/- | 2.2 |
| Shooting | |
| 79.2 | Team 1pt % | 74.4 |
| 54.9 | Team 2pt % | 58.7 |
| 53.2 | Opponent 2pt % | 54.9 |
| 22.6 | Team 2pts made | 22.4 |
| 22.2 | Opponent 2pts made | 20.4 |
| 40.9 | Team 3pt % | 37.9 |
| 34.2 | Opponent 3pt % | 38.2 |
|
| 10.7 | Team 3pts made | 11 |
| 8.4 | Opponent 3pts made | 10.7 |
1.57 | 2pt/3pt attempts | 1.32 | | Possesions | |
| 36.1 | Team Rebounds | 33.7 |
| 37.1 | Opponent Rebounds | 34.2 |
| -1 | Rebounds +/- | -0.5 |
| 72.12 | Possesions | 71.64 |
| Offense | |
| 16.8 | Team Assists | 16.6 |
| 9.6 | Team Turnovers | 11.8 |
| 1.756 | Team As/To | 1.406 |
| 1.667 | Opponent As/To | 1.387 |
| 18.17 | Assists/Points % | 18.24 |
| 20.99 | Opponent As/Pts % | 20.7 |
| Defense | |
| 5.6 | Team Steals | 6.4 |
| 4.6 | Opponent Steals | 5.7 |
| 3.1 | Team Blocks | 2.1 |
| 1.9 | Opponent Blocks | 2.3 |
| 21.8 | Team Fouls | 21.2 |
| 23.7 | Fouls Against | 19.3 |
| Best 5 | |
| 61.02 | Best 5 Ranking % | 50.82 |
| Key Players % | |
| Blakeney 16.25 | Points | Punter 18.36 |
| Bryant 15.69 | Rebounds | Nebo 14.19 |
| Bryant 25.17 | Assists | Robinson 23.49 |
| Bryant 19.44 | Index Rating | Punter 16.55 |
Βιλερμπάν - Μπάγερν
| ASVEL Villeurbanne (4-5) | 05/11/2026, 21:00 | Bayern Munich (2-7) |
|---|
 | VS |  |
| Performance | |
| 95.8 | Team Ranking | 88.4 |
| 105.4 | Opponent Ranking | 114 |
| -9.6 | Ranking +/- | -25.6 |
| Scoring | |
| 87.6 | Team Points | 85.4 |
| 92.3 | Opponent Points | 94.4 |
| -4.7 | Points +/- | -9 |
| Shooting | |
| 72.4 | Team 1pt % | 81.8 |
| 54.4 | Team 2pt % | 55.7 |
| 56.3 | Opponent 2pt % | 61.6 |
| 20.6 | Team 2pts made | 20.7 |
| 20.9 | Opponent 2pts made | 23 |
| 41.5 | Team 3pt % | 36.8 |
| 39.9 | Opponent 3pt % | 38.1 |
|
| 11.1 | Team 3pts made | 9.6 |
| 12.1 | Opponent 3pts made | 10.9 |
1.41 | 2pt/3pt attempts | 1.43 | | Possesions | |
| 30.9 | Team Rebounds | 31.4 |
| 38.3 | Opponent Rebounds | 34.3 |
| -7.4 | Rebounds +/- | -2.9 |
| 73.14 | Possesions | 72.09 |
| Offense | |
| 21.9 | Team Assists | 19.4 |
| 13.8 | Team Turnovers | 14.3 |
| 1.589 | Team As/To | 1.357 |
| 1.555 | Opponent As/To | 1.771 |
| 25 | Assists/Points % | 22.76 |
| 23.95 | Opponent As/Pts % | 22.71 |
| Defense | |
| 7 | Team Steals | 6.6 |
| 7.3 | Opponent Steals | 8 |
| 2.8 | Team Blocks | 2.1 |
| 1.8 | Opponent Blocks | 4 |
| 21.8 | Team Fouls | 20.9 |
| 20.9 | Fouls Against | 19 |
| Best 5 | |
| 54.41 | Best 5 Ranking % | 46.23 |
| Key Players % | |
| Mills 15.36 | Points | Washington 15.86 |
| Bolomboy 15.11 | Rebounds | Wiley 18.37 |
| Waters 14.21 | Assists | Jokubaitis 16 |
| Mills 13.46 | Index Rating | Thiemann 13.32 |
Μιλάνο - Βαλένθια
| Olimpia Milano (1-8) | 05/11/2026, 21:30 | Valencia Basket (6-3) |
|---|
 | VS |  |
| Performance | |
| 85.9 | Team Ranking | 108.7 |
| 104 | Opponent Ranking | 100.7 |
| -18.1 | Ranking +/- | 8 |
| Scoring | |
| 82 | Team Points | 97.1 |
| 90.2 | Opponent Points | 90.9 |
| -8.2 | Points +/- | 6.2 |
| Shooting | |
| 81.5 | Team 1pt % | 76.2 |
| 52.5 | Team 2pt % | 54.1 |
| 60.6 | Opponent 2pt % | 57.5 |
| 18.4 | Team 2pts made | 23.3 |
| 22.2 | Opponent 2pts made | 23.3 |
| 34.5 | Team 3pt % | 39.1 |
| 39.8 | Opponent 3pt % | 36.4 |
|
| 9.7 | Team 3pts made | 11.1 |
| 10 | Opponent 3pts made | 10.4 |
1.25 | 2pt/3pt attempts | 1.52 | | Possesions | |
| 33.4 | Team Rebounds | 39.2 |
| 33.2 | Opponent Rebounds | 36.1 |
| 0.2 | Rebounds +/- | 3.1 |
| 70.43 | Possesions | 75.19 |
| Offense | |
| 18.2 | Team Assists | 19.7 |
| 13.8 | Team Turnovers | 10.3 |
| 1.323 | Team As/To | 1.903 |
| 1.514 | Opponent As/To | 1.764 |
| 22.22 | Assists/Points % | 20.25 |
| 20.69 | Opponent As/Pts % | 22.86 |
| Defense | |
| 6.6 | Team Steals | 5.7 |
| 7.8 | Opponent Steals | 5.6 |
| 1.7 | Team Blocks | 1.8 |
| 2.4 | Opponent Blocks | 3.7 |
| 22.2 | Team Fouls | 20.7 |
| 21.1 | Fouls Against | 22.3 |
| Best 5 | |
| 60.67 | Best 5 Ranking % | 55.73 |
| Key Players % | |
| Wright 15.58 | Points | Shorts 17.62 |
| Wright 16.94 | Rebounds | Sako 15.3 |
| Hall 23.17 | Assists | Shorts 28.81 |
| Wright 17.98 | Index Rating | Shorts 18.92 |
Μπεσίκτας - Ζαλγκίρις
| Besiktas Istanbul (4-5) | 06/11/2026, 19:00 | Zalgiris Kaunas (5-4) |
|---|
 | VS |  |
| Performance | |
| 91.4 | Team Ranking | 98.9 |
| 108.1 | Opponent Ranking | 90.8 |
| -16.7 | Ranking +/- | 8.1 |
| Scoring | |
| 90 | Team Points | 85.9 |
| 91.8 | Opponent Points | 84 |
| -1.8 | Points +/- | 1.9 |
| Shooting | |
| 77.4 | Team 1pt % | 75.8 |
| 55.9 | Team 2pt % | 50 |
| 58 | Opponent 2pt % | 56.4 |
| 21 | Team 2pts made | 19.4 |
| 23.4 | Opponent 2pts made | 23.6 |
| 40.1 | Team 3pt % | 41.2 |
| 35.6 | Opponent 3pt % | 31.5 |
|
| 11.4 | Team 3pts made | 10.4 |
| 7.4 | Opponent 3pts made | 7.8 |
1.32 | 2pt/3pt attempts | 1.54 | | Possesions | |
| 31.1 | Team Rebounds | 39.3 |
| 34.6 | Opponent Rebounds | 33.3 |
| -3.5 | Rebounds +/- | 6 |
| 72.96 | Possesions | 71.02 |
| Offense | |
| 20 | Team Assists | 19.4 |
| 12 | Team Turnovers | 13.8 |
| 1.667 | Team As/To | 1.411 |
| 1.444 | Opponent As/To | 1.647 |
| 22.22 | Assists/Points % | 22.64 |
| 20.46 | Opponent As/Pts % | 22.22 |
| Defense | |
| 5.6 | Team Steals | 6.1 |
| 5.9 | Opponent Steals | 6.8 |
| 1.6 | Team Blocks | 2.2 |
| 2.4 | Opponent Blocks | 3.3 |
| 24.9 | Team Fouls | 20 |
| 20.2 | Fouls Against | 22.3 |
| Best 5 | |
| 50.18 | Best 5 Ranking % | 64.27 |
| Key Players % | |
| Wilbekin 16.42 | Points | Edwards 18.37 |
| Zizic 15 | Rebounds | Valanciunas 20.62 |
| Wilbekin 15.56 | Assists | Lee 15.43 |
| Wilbekin 13.85 | Index Rating | Valanciunas 19.55 |
Ολυμπιακός - Ερυθρός Αστέρας
| Olympiacos Piraeus (7-2) | 06/11/2026, 21:15 | Crvena Zvezda (6-3) |
|---|
 | VS |  |
| Performance | |
| 108.8 | Team Ranking | 97.3 |
| 85.4 | Opponent Ranking | 82.7 |
| 23.4 | Ranking +/- | 14.6 |
| Scoring | |
| 90.6 | Team Points | 85.6 |
| 83.8 | Opponent Points | 77 |
| 6.8 | Points +/- | 8.6 |
| Shooting | |
| 79.9 | Team 1pt % | 74.4 |
| 60.2 | Team 2pt % | 52.3 |
| 51.9 | Opponent 2pt % | 49.3 |
| 24.7 | Team 2pts made | 20.3 |
| 18.1 | Opponent 2pts made | 18.9 |
| 32.7 | Team 3pt % | 34.9 |
| 36.3 | Opponent 3pt % | 30.6 |
|
| 8 | Team 3pts made | 10.1 |
| 12.3 | Opponent 3pts made | 8.2 |
1.68 | 2pt/3pt attempts | 1.34 | | Possesions | |
| 38.2 | Team Rebounds | 39.6 |
| 33.8 | Opponent Rebounds | 39 |
| 4.4 | Rebounds +/- | 0.6 |
| 72.68 | Possesions | 72.26 |
| Offense | |
| 20.2 | Team Assists | 21.6 |
| 13.4 | Team Turnovers | 11.8 |
| 1.504 | Team As/To | 1.83 |
| 1.59 | Opponent As/To | 1.12 |
| 22.33 | Assists/Points % | 25.19 |
| 25.73 | Opponent As/Pts % | 20.2 |
| Defense | |
| 6.1 | Team Steals | 6.9 |
| 7.3 | Opponent Steals | 6.9 |
| 2.4 | Team Blocks | 2.9 |
| 1.3 | Opponent Blocks | 3.4 |
| 18.8 | Team Fouls | 22.6 |
| 21.9 | Fouls Against | 21.1 |
| Best 5 | |
| 53.42 | Best 5 Ranking % | 59.82 |
| Key Players % | |
| Vezenkov 20.12 | Points | Nwora 17.14 |
| Vezenkov 15.7 | Rebounds | Nwora 11.8 |
| Miller-McIntyre 25.27 | Assists | Jones 27.32 |
| Vezenkov 20.53 | Index Rating | Moneke 14.84 |
Βίρτους Μπολόνια - Ντουμπάι
| Virtus Bologna (4-5) | 06/11/2026, 21:30 | Dubai Basketball (6-3) |
|---|
 | VS |  |
| Performance | |
| 95.4 | Team Ranking | 99.6 |
| 98.4 | Opponent Ranking | 90.4 |
| -3 | Ranking +/- | 9.2 |
| Scoring | |
| 86.8 | Team Points | 87.4 |
| 89.1 | Opponent Points | 85.1 |
| -2.3 | Points +/- | 2.3 |
| Shooting | |
| 77.6 | Team 1pt % | 79.5 |
| 54.2 | Team 2pt % | 55.1 |
| 51.6 | Opponent 2pt % | 54.9 |
| 21.6 | Team 2pts made | 21.6 |
| 21.9 | Opponent 2pts made | 22.2 |
| 31.3 | Team 3pt % | 37.4 |
| 36.7 | Opponent 3pt % | 34.6 |
|
| 8.8 | Team 3pts made | 8.9 |
| 10.6 | Opponent 3pts made | 9.1 |
1.42 | 2pt/3pt attempts | 1.64 | | Possesions | |
| 40.6 | Team Rebounds | 35.3 |
| 39.6 | Opponent Rebounds | 33 |
| 1 | Rebounds +/- | 2.3 |
| 73.22 | Possesions | 69.97 |
| Offense | |
| 16.9 | Team Assists | 17.6 |
| 12.9 | Team Turnovers | 11.3 |
| 1.31 | Team As/To | 1.549 |
| 1.541 | Opponent As/To | 1.845 |
| 19.46 | Assists/Points % | 20.08 |
| 20.95 | Opponent As/Pts % | 20.23 |
| Defense | |
| 6.3 | Team Steals | 5.1 |
| 7.6 | Opponent Steals | 6 |
| 3.4 | Team Blocks | 2.9 |
| 3 | Opponent Blocks | 2.1 |
| 21.7 | Team Fouls | 19.1 |
| 21.4 | Fouls Against | 20.8 |
| Best 5 | |
| 49.94 | Best 5 Ranking % | 69.53 |
| Key Players % | |
| Alston JR 16.13 | Points | Bacon 19.06 |
| Diarra 17.26 | Rebounds | Kabengele 21.7 |
| Carr 30.26 | Assists | Okobo 26.58 |
| Diarra 18.98 | Index Rating | Bacon 19.2 |
Παρτιζάν - Μακάμπι
| Partizan Belgrade (4-5) | 06/11/2026, 21:45 | Maccabi Tel Aviv (2-7) |
|---|
 | VS |  |
| Performance | |
| 86.3 | Team Ranking | 95.6 |
| 90.2 | Opponent Ranking | 105.8 |
| -3.9 | Ranking +/- | -10.2 |
| Scoring | |
| 78.4 | Team Points | 86.7 |
| 80.2 | Opponent Points | 94.7 |
| -1.8 | Points +/- | -8 |
| Shooting | |
| 67.4 | Team 1pt % | 78.7 |
| 53.7 | Team 2pt % | 56.6 |
| 53.4 | Opponent 2pt % | 59 |
| 22.3 | Team 2pts made | 22 |
| 19.4 | Opponent 2pts made | 17.4 |
| 30.4 | Team 3pt % | 37 |
| 34.4 | Opponent 3pt % | 42.2 |
|
| 6.9 | Team 3pts made | 9.4 |
| 8.4 | Opponent 3pts made | 14.1 |
1.83 | 2pt/3pt attempts | 1.52 | | Possesions | |
| 34.6 | Team Rebounds | 32.2 |
| 36.8 | Opponent Rebounds | 33.1 |
| -2.2 | Rebounds +/- | -0.9 |
| 70.19 | Possesions | 72.87 |
| Offense | |
| 19.7 | Team Assists | 18.9 |
| 11.1 | Team Turnovers | 13.8 |
| 1.77 | Team As/To | 1.371 |
| 1.171 | Opponent As/To | 1.733 |
| 25.07 | Assists/Points % | 21.79 |
| 20.91 | Opponent As/Pts % | 23.59 |
| Defense | |
| 8.1 | Team Steals | 7.2 |
| 6.1 | Opponent Steals | 5.7 |
| 2.6 | Team Blocks | 3 |
| 3.8 | Opponent Blocks | 1.6 |
| 21.8 | Team Fouls | 21 |
| 21 | Fouls Against | 20.8 |
| Best 5 | |
| 57.27 | Best 5 Ranking % | 61.86 |
| Key Players % | |
| Jones 18.27 | Points | Clark III 16.15 |
| Hayes 11.58 | Rebounds | Brissett 13.45 |
| Jones 29.94 | Assists | Madar 24.71 |
| Jones 18.53 | Index Rating | Madar 15.23 |