Παγκόσμιο Κύπελλο - Ανασκόπηση 31 Αυγούστου
Η ανασκόπηση της πρώτης μέρας της πρώτης αγωνιστικής του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας.
Επιμέλεια: BasketStories
Δημοσιεύτηκε: 01/09/2019 01:17
Αγκόλα - Σερβία 59-105

Η Σερβία σκόρπισε την Ανγκόλα στο εναρκτήριο παιχνίδι του Παγκοσμίου Κυπέλλου επικρατώντας της αφρικανικής ομάδας με 105-59. Η ομάδα του Sasha Djordjevic σημείωσε 13/20 τρίποντα και μοίρασε 32 ασίστ σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο με το μεγαλύτερο μέρος της διαφοράς να σχηματίζεται στο δεύτερο ημίχρονο εκεί που οι Σέρβοι έτρεξαν επί μέρους σκορ 55-27. Οι Αφρικανοί κατάφεραν να διατηρήσουν επαφή με το σκορ μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου είχαν μια σχετική ευστοχία έξω από τα 6,75μ. (13-15, 4,5 περίπου λεπτά μετά την έναρξη), όμως η Σερβία προεξάρχοντος του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς συνέχισε σε καταιγιστικό ρυθμό, αυξάνοντας συνεχώς τη διαφορά (20-29 στο δεκάλεπτο, 32-50 στο ημίχρονο). Από εκεί και πέρα η παράσταση ήταν μονάχα για ένα ρόλο κι έτσι ένα από τα μεγάλα φαβορί του τουρνουά έκανε έναν υγιεινό περίπατο στην πρεμιέρα του φετινού Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Για τους νικητές, ο Μπογκντάνοβιτς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους, ο Γιόκιτς είχε μια "κλασική" all-around παρουσία με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασσίστ, άλλους 14 προσέθεσε ο Μιλουτίνοφ, 12 ο Μαριάνοβιτς, μαζί με 10 ριμπάουντ, ενώ ο Γιόβιτς μοίρασε 9 ασίστ. Από τους ηττημένους προσπάθησε περισσότερο ο Μοράις με 15 πόντους, ενώ 10 πέτυχε ο Πάουλο.

Το boxscore του αγώνα

Πολωνία - Βενεζουέλα 80-69

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο η ομάδα της Πολωνίας που επικράτησε της Βενεζουέλας με 80-69. Η ομάδα του Mike Taylor δημιούργησε μια μικρή διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο με το επί μέρους 22-12 την οποία κατάφερε να διατηρήσει και στην επανάληψη φτάνοντας σχετικά άνετα στη νίκη. Η Βενεζουέλα έχασε οριστικά την επαφή της με το σκορ και τη διεκδίκηση της νίκης στο 47-44 του 24', αφού έκτοτε η Πολωνία έχτισε μια διψήφια διαφορά, με τους Λατίνους να μην μπορούν να πλησιάσουν.

Πρώτος σκόρερ για την Πολωνία, που έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή της στους 16 (αφού εκτός των άλλων έχει και μια καλή διαφορά 11 πόντων σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας), ήταν ο Σοκολόφσκι με 16 πόντους (7/9 σουτ), ο οποίος είχε παράλληλα και 9 ριμπάουντ. Ο Πονίτκα ακολούθησε με 15, 13 πέτυχε ο Βαζίνσκι και 12 ο Τσελ, ενώ double-double σημείωσε ο Χριτσάκιουκ με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Σλότερ μπορεί να μην σκόραρε πολύ (μόλις 7 πόντοι) ωστόσο συνεισέφερε σε άλλους τομείς (4 ριμπαόυντ, 5 ασίστ).

Από πλευράς ηττημένων, ο Κολμενάρες ξεκίνησε δυναμικά στο ματς, για να τελειώσει με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, 15 σημείωσε ο Χούριο και 12 ο Λιούις. Πρώτος ριμπάουντερ ο Ρουίζ με 10, ενώ ο Γκουιλέν μοίρασε 8 τελικές πάσες. Πλέον η Βενεζουέλα θέλει οπωσδήποτε νίκη αύριο με την Ακτή Ελεφαντοστού, ενώ η Πολωνία θα παίξει για την πρώτη θέση με την Κίνα.

Ιράν - Πουέρτο Ρίκο 81-83

Σε ένα μεγάλο ντέρμπι με το πιο συναρπαστικό φινάλε για την πρώτη ημέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου, το Πουέρτο Ρίκο κέρδισε το Ιράν πετυχαίνοντας μια επική ανατροπή. Η ασιατική ομάδα έχασε το παιχνίδι μέσα από τα χέρια της παρότι έδειχνε να έχει τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του προηγούμενη με διψήφιες διαφορές φτάνοντας να προηγείται στο ημίχρονο με 49-31. Στην επανάληψη όμως τα πράγματα άλλαξαν με αποκορύφωμα την τελευταία περίοδο όπου οι Ιρανοί δέχθηκαν σερί 14-0 από την ομάδα των Πορτορικανών που έφτασαν να προηγούνται μάλιστα λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος με δύο σερί τρίποντα του πρώτου σκόρερ τους David Huertas (32 π.). Το Ιράν δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και απάντησε στην προτελευταία επίθεση του αγώνα με ένα μεγάλο τρίποντο του Hamed Haddadi (22 π.) ισοφαρίζοντας, αλλά αφήνοντας περίπου 4 δευτερόλεπτα στο Πουέρτο Ρίκο. Εκεί, η ομάδα του Eddie Casiano πήρε τη μεγάλη νίκη με το εύστοχο σουτ του Javier Mojica ολοκληρώνοντας την τεράστια ανατροπή, σε ένα ματς που έχει κατοχυρωθεί ήδη ως ένα από τα κορυφαία της φετινής διοργάνωσης.

Για τους νικητές, πλην του Huertas που ήταν ασταμάτητος (32 πόντοι με 8/12 δίποντα, 5/7 τρίποντα και μόλις 1/1 βολή), 10 πόντους σημείωσε ο Μπράουνε, ενώ ο Μπάλκμαν έμεινε στους 7, με 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από πλευράς Ιράν, πλην του Haddadi που είχε double-double ήδη από το ημίχρονο (τελικά, 22 πόντοι, 16 ριμπάουντ), ξεχώρισε ο Yakhchalidehkordi με 22 πόντους και 6/9 τρίποντα.

Ρωσία - Νιγηρία 82-77

Στο μπάσκετ, στο τέλος συνήθως κερδίζει ο καλύτερος. Αυτό έγινε και στο ντέρμπι του δευτέρου ομίλου, ανάμεσα σε δύο ομάδες που παίζουν για την πρόκριση όχι μόνο στους 16, αλλά και στους 8, βάσει της ευνοϊκής κλήρωσης. Η Ρωσία λοιπόν είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τον Μπαζάρεβιτς να παρουσιάζει ένα εξαιρετικά δουλεμένο σύνολο, με ρόλους και συνεργασίες, που μπορεί να μην έχει το περισσότερο ταλέντο του τουρνουά, ξέρει όμως τι συμβαίνει στο παρκέ και τι πρέπει να κάνει ανά πάσα στιγμή.

Ακριβώς στο αντίθετο άκρο οι Νιγηριανοί, που παρά το αδιαμφισβήτητο ταλέντο τους, δεν κατάφεραν σε κανένα (σχεδόν) σημείο να πάρουν τα ηνία του αγώνα, παίζοντας αρκετά άναρχο μπάσκετ. Ακόμα κι έτσι, έφτασαν στην ισοπαλία με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (58-58) και δημιούργησαν σημαντικό προβάδισμα, 63-71, 5,5 λεπτά πριν τη λήξη. Με ηγέτη όμως τον Αντρέι Βοροντσέβιτς, η "αρκούδα" κατάφερε να πάρει ένα ματς που έδειχνε να παίρνει λάθος γι' αυτούς τροπή, χάρη και στην αφέλεια των αντιπάλων της, που έβαλαν κι αυτοί το ...λιθαράκι τους για να λάβει χώρα η ανατροπή. Τελικό σκορ 82-77, με την Ρωσία να κάνει αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση και τη Νιγηρία να κυνηγά νίκη κόντρα στην Αργεντινή πια, αν θέλει να μην φύγει με σκυμμένο το κεφάλι από το τουρνουά.

Κουλάγκιν με 16, Βοροντσέβιτς με 14, Ζούμπκοφ με 12 και Φριτζόν με 11 ήταν οι καλύτεροι από πλευράς νικητών, ενώ σημαντική ήταν και συμβολή του Κουρμπανόφ με 9 πόντους και 7 ριμπάουντ. Στη αντίπερα όχθη, ο Οκόγιε είχε 18 πόντους, αλλά με κάποιες αρκετά λάθος επιλογές στο τέλος, ενώ άλλοι πέντε παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, χωρίς ωστόσο αυτό να αρκεί για τους Νιγηριανούς να σημειώσουν τη νίκη στο ματς-κλειδί για την πρόκριση στους 16.

Φιλιππίνες - Ιταλία 62-108

Όταν χάνεις ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο με 30 (σχεδόν) πόντους, τότε μάλλον δεν έχεις προετοιμαστεί καλά για την πρεμιέρα, ούτε μπορείς να περιμένεις κάτι καλύτερο για τη συνέχεια. Αυτό συνέβη με τις Φιλιππίνες, που υποτάχθηκαν από πολύ νωρίς στις ορέξεις των Ιταλών, οι οποίοι τους έκαναν ...φύλλο και φτερό! Μία μόνο ομάδα πάτησε παρκέ και το τελικό 62-108 μάλλον κολακεύει τους Ασιάτες, αφού τόση ήταν σχεδόν η διαφορά από το ημίχρονο. Ο Μπλάτσε τα βρήκε σκούρα, συμπαράσταση υπήρξε μόνο από τον Πέρεζ και κάπως έτσι είχαμε την πιο εκκωφαντική νίκη της πρεμιέρας (ίδια διαφορά με τη νίκη της Σερβίας επί της Αγκόλας, αλλά εκεί ήταν πιο αναμενόμενη).

Ο Σακέτι είχε την ευκαιρία να μοιράσει το χρόνο στους παίκτες του, κάνοντας συντήρηση και για τη συνέχεια. Ο Ντατόμε ξεχώρισε με 17 πόντους και απόλυτη ευστοχία, άλλους τόσους σημείωσε ο Ντέλα Βάλε, ενώ 16 πέτυχε ο Γκαλινάρι, για μια ομάδα που μοίρασε 30 τελικές πάσες. Όσο για τους ηττημένους, Μπλάτσε και Πέρεζ είχαν από 15 πόντους, με τον πρώτο να έχει υποπέσει και σε 9 λάθη!

Ακτή Ελεφαντοστού - Κίνα 55-70

Η Ακτή Ελεφαντοστού ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα, κράτησε χαμηλά το σκορ, περιόρισε τον Yi Jianlian και έδειξε ικανή για 25 περίπου λεπτά να κάνει το τη μεγάλη έκπληξη της πρεμιέρας. Ωστόσο, προϊόντος του χρόνου, οι Αφρικανοί έμειναν από δυνάμεις αλλά και από καθαρό μυαλό κι έτσι γνώρισαν την ήττα από τους ουσιαστικά γηπεδούχους με 55-70. Η Ακτή είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έληξε τελικά ισόπαλο με 29-29. Στη συνέχεια κράτησε μέχρι το 37-38 του 25' κι από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 41-51, όταν και ανέλαβε ο Yi και με συνεχόμενους πόντους άνοιξε κι άλλο τη διαφορά.

Ο ηγέτης των Κινέζων σταμάτησε στους 19 πόντους, έχοντας και 8 ριμπάουντ, ενώ 17 πόντους με 9 ασίστ σημείωσε ο Αϊλούν Γκούο. Για τους ηττημένους, ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Εντί με 10, ενώ στα χαμηλά έμειναν τόσο ο Τόμπσον (8 πόντοι, 3/12 σουτ), όσο και ο Ντιαμπατέ (8 πόντοι, 3/10 σουτ), σε ένα ματς που υπερίσχυσαν στα ριμπάουντ (41 έναντι 33 της Κίνας), αλλά παράλληλα υπέπεσαν σε 21 λάθη.

Αργεντινή-Κορέα 95-69

Εύκολη πρεμιέρα για την Αργεντινή απέναντι στην Κορέα, στο πέμπτο Μουντομπάσκετ (ισοφάριση ρεκόρ) του θρύλου Luis Scola. Ο ίδιος φάνηκε να μην έχει τα τελειώματα του παρελθόντος κοντά στο καλάθι (μόλις 2/11 δίποντα), συνέβαλε όμως με τα 3/4 τρίποντα που είχε στο εξωπραγματικό 17/31 της ομάδας του έξω από τα 6.75μ. Με τέτοιο ποσοστό φυσικά οι Γκαούτσος δεν θα αντιμετώπιζαν κάποιο πρόβλημα, το στοίχημα πλέον είναι για τη συνέχεια της διοργάνωσης να έχουν αντίστοιχα καλή κυκλοφορία και ευστοχία απέναντι σε καλύτερες άμυνες. Περισσότερα συμπεράσματα θα βγουν στα επόμενα ματς με Νιγηρία και Ρωσία, τα οποία και θα κρίνουν τις δύο προνομιούχες θέσεις του ομίλου.

Για τους συμπαθείς Κορεάτες ξεχώρισε ο Ra GunA (31 πόντους, πρώτος σκόρερ του ματς, ο οποίος είχε και 15 ριμπαόυντ), αλλά πέραν αυτού και των συστηματικών βολών με ταμπλό (!) του γκαρντ Junghyun Lee (15 πόντοι, 7 ασίστ), μάλλον δεν θα έχουμε να θυμόμαστε κάτι άλλο από αυτούς σε αυτό το τουρνουά...

Όσο για τους νικητές, ο Λαπροβίτολα σκόραρε 17 πόντους, 15 ο Σκόλα με 9 ριμπάουντ, ενώ ο Καμπάτσο έμεινε στους 11, μαζί με 6 τελικές πάσες.

Ισπανία - Τυνησία 101-62

Η Τυνησία προσπάθησε, ήθελε, έβγαλε πάθος και αρχές στο παιχνίδι της, αλλά απλά δεν μπορούσε. Η διαφορά των 39 πόντων αδικεί την προσπάθειά της, αφού βρέθηκε να προηγείται μέχρι και 19-29 στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ στο ημίχρονο ήταν στο -3, 42-39. Στην επανάληψη όμως έκλεισαν οι διακόπτες, οι Ισπανοί έκαναν το παιχνίδι τους, ο Ρούμπιο έκοβε κι έραβε, Ρίμπας και Γιουλ εκτελούσαν, ενώ ο Γουίλι Ερνανγκόμεζ έκανε τα πάντα στο παρκέ. Παρότι λοιπόν η ομάδα του Σέρχιο Σκαριόλο θύμισε πάλι την ομάδα που παρουσιάζεται νωθρή στην πρώτη φάση και μετά φορτσάρει, εντούτοις, η διαφορά δυναμικότητας ήταν τέτοια που της επέτρεψε ένα ήσυχο απόγευμα, φτάνοντας στην 100άρα με επίθεση στα τελευταία δευτερόλεπτα ενός αγώνα που το αποτέλεσμα είχε κριθεί.

Ο Ρούμπιο ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, 16 είχε ο Γιουλ, από 12 Ρίμπας και Κλαβέρ και 8 πόντους, με 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα είχε ο Γ. Ερνανγκόμεζ. Ο Γκασόλ έμεινε στους 10 πόντους και τα 6 ριμπάουντ. Από τους φιλότιμους Αφρικανούς, o Μεϊρί σταμάτησε στους 15 πόντους, 12 είχε ο Χαντιντανί, ενώ Ρολ και Ρομντανί έμειναν στους 8 και 7 αντίστοιχα.

Η μικρή διαφορά νίκης του Πουέρτο Ρίκο επί του Ιράν πάντως αφήνει ανοιχτά τα περιθώρια πρόκρισης για τους Τυνήσιους, εξάλλου, παρά τη μεγάλη διαφορά των 39 πόντων, μια ήττα από τους Ισπανούς, που επιβεβαίωσαν ότι αποτελούν ένα από τα μεγάλα φαβορί για μετάλλιο, είναι μέσα στο πρόγραμμα.

Φωτογραφίες: FIBA Basketball