We feel devotion
DataCenter
GAME REPORT
Πολύ σκληρό για να πεθάνει το Miami ...και 3-2
Κρατήστε τις σαμπάνιες στα ψυγεία και τα μπλουζάκια world champions στα αποδυτήρια, το Miami με νέα κατάθεση ψυχής κέρδισε τους Lakers με 111-108 και μείωσε την σειρά των τελικών σε 3-2.
Επιμέλεια: Γιώργος Σπάνιας | Mailman@basketstories.net
Δημοσιεύτηκε: 10/10/2020 08:51
Η ομάδα του Frank Vogel ήταν έτοιμη πανηγυρίσει τον τίτλο όμως θα χρειαστεί ένα ακόμα παιχνίδι για να λυγίσει την παρέα του Jimmy Buckets που αρνήθηκε απόψε να παραδώσει τα όπλα και να υποκλιθεί στο Βασιλιά.

To φιλμ του αγώνα

Οι δύο μονομάχοι ήταν κοντά στο σκορ στην πρώτη περίοδο με τους Lakers να προηγούνται με 16-11 αλλά τους τυπικά φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά 25-24 με τη λήξη της.

Η Heat ξέφυγε με 41-30 και 50-39 στη συνέχεια όμως η ομάδα του Vogel κατάφερε με ένα 17-7 να μειώσει στο πόντο, 56-57. Ο Butler με τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου έστειλε το Miami στα αποδυτήρια με πλεονέκτημα 4 πόντων (60-56).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Spoelstra διατήρησαν το προβάδισμα σε όλη την τρίτη περίοδο και μάλιστα κατάφεραν να ξεφύγουν με 88-82 στο τέλος της.

Τρομερό σασπένς στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με το Miami να χτίζει διψήφια διαφορά +11 (93-82) με 5 γρήγορους πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου.

Οι Lakers δεν το έβαλαν κάτω και με ένα εντυπωσιακό 17-3 βρέθηκαν μπροστά με 99-96.

H Heat που σε διάστημα πέντε λεπτών πέτυχε μόλις 3 πόντους, με τρίποντο του Nunn βρήκε το κουράγιο και με καλάθι του Robinson ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ με 101-99.

LeBron και Butler πήραν σχεδόν όλες τις επιθέσεις στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα με τον Buckets να δίνει προβάδισμα 107-106 με δυο βολές στα 47" και τον Davis να αρπάζει τη μπάλα μετά από airball του Caldwell-Pope κάνοντας το 108-107 στα 21". Ο Butler όρμησε προς το καλάθι κερδίζοντας έξυπνα το φάουλ και ευστόχησε στις βολές κάνοντας το 109-108 στα 17".

Ο James πήρε το διάδρομο για να σκοράρει όμως σχεδόν όλη η πεντάδα του Miami έσπευσε να τον σταματήσει αναγκάζοντας τον να πασάρει στον ανενόχλητο Danny Green που με ένα απογοητευτικό σουτ έστειλε τη μπάλα στο στεφάνι. Ο Markieff Morris πήρε το επιθετικό ριμπάουντ αλλά με μια κακή πάσα πέταξε τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου και τις ελπίδες των Lakers για νίκη στα σκουπίδια.

Στην επαναφορά ο Herro κέρδισε το φάουλ, ευστόχησε στις δυο βολές και σφράγισε την επιτυχία για την ομάδα του με το τελικό 111-108 καθώς το σουτ της απελπισίας του επιχείρησε ο LeBron πίσω από το κέντρο ήταν άστοχο.

Η κριτική

*Σε ένα αγώνα που έσπασαν καρδιές οι παίκτες του Miami βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα, πήραν μια σπουδαία νίκη, καθυστέρησαν τους πανηγυρισμούς στο Los Angeles τουλάχιστον ως την Δευτέρα και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στη σειρά των τελικών.

*Ο Jimmy Butler ήταν συγκινητικός και ο κύριος λόγος που το Miami παραμένει ζωντανό στην μάχη για τον τίτλο. Ο Buckets που αγωνίστηκε παρά κάτι δευτερόλεπτα και τα 48 λεπτά του αγώνα οδήγησε την ομάδα του στη νίκη παίρνοντας όλες τις κρίσιμες επιθέσεις πάνω του στα τελευταία λεπτά. Ο παίκτης "ορχήστρα" τελείωσε τον αγώνα με 35π. 12ρ. 11ασ. 5κλ. 11/19 σουτ και 12/12 βολές.

*Άξιος συμπαραστάτης του Jimmy ο εξαιρετικός Duncan Robinson που ήταν καταλυτικός με 26 πόντους και 7/13 τρίποντα καθώς και το καλύτερο +/- με +7. Ο Robinson δεν συγχωρούσε από τα 7.25μ. όταν έβρισκε έστω και μερικά εκατοστά ελεύθερου χώρου στην περιφερειακή άμυνα των Lakers. Ήταν διαρκής κίνδυνος από το τρίποντο με τη συνεχή κίνηση του, ενώ ήταν αρκετά καλός και στο αμυντικό κομμάτι.

*Μόλις εφτά παίκτες χρησιμοποίησε ο Spoelstra στον αγώνα όμως ήταν όλοι τους σημαντικοί στην εξέλιξη του και βοήθησαν άπαντες για να φτάσει το Miami στην επιτυχία. O Adebayo έδωσε τις μάχες του και στα δύο σημεία του παρκέ, Crowder και Herro αν και άστοχοι έβαλαν και αυτοί το δικό τους λιθαράκι στην επίτευξη της νίκης, ενώ σπουδαία δουλειά έκανε στην άμυνα o αειθαλής Iguodala. Αξίζει να σημειώσουμε την προσφορά του Kendrick Nunn που θύμισε Dragic και κάλυψε όσο είναι αυτό δυνατό την απουσία του Σλοβένου.

*Οι Lakers που βρέθηκαν μόλις ένα σουτ μακριά από το πρωτάθλημα τα περίμεναν όλα από το δίδυμο James-Davis που πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση και πάλι.

Είναι χαρακτηριστικό ότι δυο σούπερσταρ των Lakers είχαν 24/36 (67%) εντός πεδιάς, 68 πόντους και 25 ριμπάουντ συνολικά, ενώ οι συμπαίκτες τους είχαν μόλις 14/46 (30%) σουτ, 40 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Ο μόνος που διασώθηκε ήταν ο Caldwell Pope που πέτυχε 16 πόντους με 6/15 σουτ.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο πάγκος των Lakers (Κuzma, Morris, Caruso ,Rondo είχε μόλις 5/20 (25%) εντός πεδιάς και 14 πόντους, όσους πέτυχε μόνος του ο Kendrick Nunn.

*Ο Anthony Davis στραβοπάτησε σε κάποια στιγμή του αγώνα στη δεύτερη περίοδο και αποχώρησε με πόνους. Ο AD επανήλθε και αγωνίστηκε μέχρι το τέλος σχεδόν κουτσαίνοντας, ενώ εκφράζονται ανησυχίες για τη συμμετοχή του στο επόμενο τελικό.

*Παράπονα από την διαιτησία εξέφρασαν μεταξύ άλλων οι Lakers καθώς όπως υποστηρίζουν ο Butler πήρε κάποια φάουλ στο τέλος που ίσως και να μην ήταν. Συγκεκριμένα κάνουν λόγο για το φάουλ στον Davis πάνω στον Jimmy στα 17".

*Είδαμε ένα αγώνα σπάνιας ομορφιάς που κρίθηκε στο τέλος με το Miami να κερδίζει στις λεπτομέρειες τους Lakers που είχαν δύο ευκαιρίες στο τέλος να πάρουν το πρωτάθλημα όμως Green και Morris δεν τα κατάφεραν.