We feel devotion
GAME REPORT
Οι Raptors νέοι βασιλιάδες του NBA
Σε ένα συγκλονιστικό ματς, το Toronto πήρε τη νίκη στην έδρα του Golden State με 110-114, φτάνοντας στο 4-2 και στον τίτλο του πρωταθλητή.
Επιμέλεια: Γιώργος Σπάνιας | Mailman@basketstories.net
Δημοσιεύτηκε: 14/06/2019 11:20
Σε ένα παιχνίδι που έσπασαν καρδιές το Toronto κατάφερε να επικρατήσει με 114-110 επί των Warriors στην Oracle Arena και να κερδίσει τον τίτλο του πρωταθλητή NBA για το 2019.

Οι Raptors πέτυχαν την τρίτη σερί εκτός έδρας νίκη τους μέσα στο Golden State και έφτασαν δίκαια στην κατάκτηση του τροπαίου.

Οι Warriors που είδαν τον Klay Thompson να αποχωρεί τραυματίας στα τέλη της τρίτης περιόδου πάλεψαν ως το τέλος και λίγο έλειψε να φύγουν νικητές απόψε αλλά το τρίποντο που επιχείρησε ο Curry στα 8" με το σκορ στο 110-111 βρήκε σίδερο και ο Leonard με τρεις βολές σφράγισε τη νίκη-τίτλο για τους φιλοξενούμενους.

Το φιλμ του αγώνα

Οι "Καναδοί" μπήκαν αποφασισμένοι και με εντυπωσιακή ευστοχία από τα 7,25μ. και προηγήθηκαν 17-8 και 22-15, όμως οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν την κατάσταση και έκλεισαν την πρώτη περίοδο πίσω μόλις με 1 πόντο (32-33).

Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ στη συνέχεια και έτσι οι Raptors πήγαν στα αποδυτήρια πλεονέκτημα 3 πόντων (57-60).

Η συγκλονιστική μάχη συνεχίστηκε και στην επανάληψη με τους Warriors να παίρνουν κεφάλι στο σκορ και να προηγούνται με 83-80. Η φάση όμως που ίσως να έκρινε το παιχνίδι έγινε 2:22 πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο η ατυχία ξαναχτύπησε την πόρτα της ομάδας του Steve Kerr καθώς ο Thompson σε μια προσπάθεια για κάρφωμα έπεσε άτσαλα στο παρκέ και χτύπησε το γόνατο του και αποχώρησε υποβασταζόμενος. Ο Klay επανήλθε βέβαια για να εκτελέσει τις βολές που κέρδισε αλλά το ιατρικό επιτελείο των Warriors αποφάσισε την οριστική αποχώρηση του από τον αγώνα.

Οι Raptors με ένα απίστευτο VanVleet προηγήθηκαν με 108-102 με 2:14 να απομένουν όμως οι γηπεδούχοι με δύο βολές του Curry στα 18" πλησίασαν στο 110-111 και είχαν και την ευκαιρία να κλέψουν τη νίκη στο τέλος αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Steph δεν βρήκε στόχο και έδωσε την ευκαιρία στο Toronto να πανηγυρίσει τον παρθενικό τίτλο του στην 24χρονη ιστορία του.

Οι διακριθέντες

Raptors

Lowry: 26π. - 7ρ. - 10ασ. - 3κλ. - 9/16 σουτ - 4/7τρ. - 4/6β.

Siakam: 26π.-10ρ.-3ασ. - 10/17 σουτ - 3/6τρ. - 3/4β.

Leonard: 22π. - 6ρ. - 2κλ. - 7/16 σουτ - 1/5τρ. - 7/8β.

VanVlee: 22π. - 1κλ. - 6/14 σουτ - 5/11τρ. - 5/5β.

Ibaka: 15π. - 3ρ. - 7/12 σουτ - 1/2β.

Warriors

Thompson: 30π. - 5ρ. - 2κλ. - 8/14 σουτ - 4/6τρ. - 10/10β.

Iguodala: 22π. - 2ρ. - 2ασ. - 9/15 σουτ - 3/6τρ. - 1/5β.

Curry: 21π. - 3ρ. - 7ασ. - 2κλ. - 6/17 σουτ - 3/11τρ. - 6/6β.

Cousins: 12π. - 5ρ. - 2ασ. - 4/9 σουτ - 4/7β.

Green: 11π. - 19ρ. - 13ασ. - 8λ. - 5/10 σουτ - 1/4τρ. - 0/2β.

Σημαντικά στοιχεία

*Άξιοι πρωταθλητές οι Raptors απέναντι σε μια ομάδα με πραγματικούς πολεμιστές στο ρόστερ της που έδωσε τη μάχη παρά τις ατυχίες με τους τραυματισμούς που είχε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

*Ίσως η σειρά των τελικών να είχε διαφορετική κατάληξη αν οι Durant και Thompson ήταν υγιείς αλλά και οι τραυματισμοί μέσα στο παιχνίδι είναι. Μην ξεχνάμε πως οι Warriors προκρίθηκαν πέρσι στους τελικούς απέναντι στους Rockets εκμεταλλευόμενοι την απουσία του Chris Paul, ενώ το 2015 κέρδισαν τους Cavaliers στην μάχη για τον τίτλο με την ομάδα του Cleveland να παίζει χωρίς Love και Kyrie Irving.

*VanVleet και Lowry ήταν εξαιρετικοί απόψε και στα δύο σημεία του παρκέ. Ο Lowry κουβάλησε την ομάδα επιθετικά στο α' ημίχρονο, ενώ ο VanVleet πήρε το ρόλο του εκτελεστή στην επανάληψη. Οι δυο τους κυνήγησαν στην άμυνα και περιόρισαν την δράση του Steph Curry.

*Πολύ καλή απόδοση είχε η αποκάλυψη της χρονιάς και ο σίγουρος νικητής του βραβείου για τον πιο βελτιωμένο παίκτη Pascal Siakam. Ο Καμερουνέζος τιμώρησε την άμυνα του αντιπάλου όταν τον άφηνε προκλητικά ελεύθερο από τα 7.25μ, σκόραρε πόντους με προσωπικές ενέργειες παίζοντας με πλάτη στο καλάθι, ενώ έβγαινε γρήγορα στις βοήθειες για να καλύψει τα μακρινά σουτ των περιφερειακών των Warriors.

*Ο Leonard που δίκαια κατέκτησε το MVP για την γενικότερη απόδοση στους τελικούς μπορεί να μην ήταν σήμερα ο καλύτερος αλλά έβαλε και αυτός τις δικές του πινελιές για να φτάσουν οι Raptors στην νίκη.

*Ο τραυματισμός και η αποχώρηση του Thompson αποτέλεσε ουσιαστικά την ταφόπλακα στις ελπίδες των γηπεδούχων για το 3-3, αλλά σίγουρα περιμέναμε περισσότερα σήμερα από τον Curry που εγκλωβίστηκε στις ασφυκτικές και συνδυασμένες άμυνες του Nick Nurse. Ο Steph εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων στην επανάληψη, ενώ ήταν στο τέλος και ο μοιραίος παίκτης αστοχώντας στο τρίποντο που θα έδινε προβάδισμα στην ομάδα του.

*Συγκινητικός ο Iguodala έδωσε επιθετικές λύσεις, ενώ έπαιξε σπουδαία άμυνα στον Leonard. Ο βετεράνος ήταν ο καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων μετά τον Thompson.

*Ο Draymond Green έκανε ότι περνούσε από το χέρι του και τελείωσε τον αγώνα με εντυπωσιακό τριπλ-νταμπλ αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

*Ο Thompson ήταν ο άτυχος της βραδιάς και ο τραυματισμός του έκρινε σε μεγάλο βαθμό την εξέλιξη του αγώνα. Ο Klay μέχρι την στιγμή της αποχώρησης του ήταν ασταμάτητος και χωρίς αμφιβολία ο καλύτερος παίκτης του παρκέ.

*Οφείλουμε να βγάλουμε το καπέλο και να δώσουμε τα εύσημα στην ομάδα των Raptors και την διοίκηση της που πίστεψε και έδωσε τα ηνία της ομάδας σε ένα προπονητή που δεν είχε δουλέψει ως πρώτος στο NBA στη θέση του COY Dwane Casey, ενώ πήρε το ρίσκο τόσο στην υπόθεση ανταλλαγής που έφερε τον Leonard στο Toronto όσο και της μετακίνησης του Valanciunas για τον Marc Gasol.